2016թ.-ի սեպտեմբերի 28-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադրման 15-րդ ամյակը և Տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը նշանավորելու նպատակով արդեն 14-րդ անգամ Երևանում տեղի ունեցավ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի «Ոսկե բանալի և ժանգոտ կողպեք» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ով կարևորեց այս նախաձեռնությունը և շնորհավորեց մրցանակակիրներին: Ներկաներից ողջունեցին նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության գործող ղեկավար Դիք Լորենցը և ԻԱԿ նախագահ Լիանա Դոյդոյանը, ով նշեց. «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը Ոսկե բանալի և Ժանգոտ կողպեք ամենամյա մրցանակաբաշխության միջոցով ձևավորում ու ամրապնդում է հրապարակայնության ու թափանցիկության ավանդույթները Հայաստանի կառավարման համակարգում։ Ոսկե բանալին և ժանգոտ կողպեքը դարձել են ազդեցիկ միջոցներ փակ և գաղտնի գործունեությունը հրապարակայնորեն քննադատելու, միաժամանակ բարձր գնահատելու պետական մարմինների բաց և թափանցիկ աշխատանքը»:
- ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ճանաչվեց ամենաբաց գերատեսչություն, որը լավագույնս է կիրառում «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը: ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանին Ոսկե բանալի մրցանակը հանձնեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության գործող ղեկավար Դիք Լորենցը։
- «Բաց կառավարման գործընկերություն» միջազգային նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանյան գործողությունների ծրագրի հանձնառությունները լավագույն իրականացման համար Ոսկե բանալի մրցանակ տրվեց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին: Մրցանակը շնորհեց ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստան ղեկավար Դեբորա Գրիսերը:
- ՀՀ Վայոց Ձորի մարզպետարանի պաշտոնական ինտերնետային կայքը՝http://vdzor.mtad.am/ ճանաչվեց տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք: Ոսկե բանալի մրցանակը Վայոց Ձորի փոխմարզպետ Մելս Հարությունյանին հանձնեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը:
- Տեղեկություն ստանալու իրավունքն ամենաակտիվ և լավագույնս օգտագործող հասարակական կազմակերպություն ճանաչվեց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությանը: ՀԿ-ի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանին մրցանակաը հանձնեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը:
- «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքն ամենաակտիվ օգտագործող լրագրող ճանաչվեց Սիվիլնեթի լրագրող Արման Սուլեյմանյանը: Ոսկե բանալի մրցանակը հանձնեց Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լորետա Վիոյուն:
- Տեղեկատվության ազատությանն առնչվող խնդիրները հետևողական լուսաբանած լրատվամիջոց ճանաչվեց «Ասպարեզ» օրաթերթը:
- ԻԱԿ-ի 15 ամյակի հոբելյանական Հատուկ մրցանակը շնորհվեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանին:
Հիմնադրման 15-ամյակի կապակցությամբ ԻԱԿ-ը որոշեց Մրցանակաբաշխության բացասական մրցանակ ժանգոտ կողպեքի մրցանակակիր մարմիններին չհայտարարել: Փոխարենը ՏԱ տեսանկյուից փակ գործող մարմինները կընգրկվեն Կենտրոնի եռամսյակային և տարեվերջյան Սև ցուցակներում:
Հրապարակային և փակ գերատեսչությունների ընտրության չափանիշներին կարող եք ծանոթանալ ԻԱԿ-ի ինտերնետային կայքում՝ http://www.foi.am/hy/award-standards/։ Նախորդ տարիների արդյունքներին կարող եք ծանոթանալ՝ http://www.foi.am/hy/awards-winners/:
Նախորդ տարիների մրցանակակիրների մասին տեղեկությունները հասանելի են այստեղ՝http://www.foi.am/hy/awards-winners/:

Freedom of Information Center announces for the 14th time the recipients of the "Golden Key and Rusty Lock" awards on 28 September 2016 in Yerevan. The award ceremony was devoted to the International Right to Know Day and the 15th Anniversary of the FOICA.
Mr.Davit Harutyunyan, Minister-Head of Government Staff welcomed the guests on this occasion and stressed the importance of transparency and openness in the government system of Armenia.
The Acting Head of the EU Delegation to Armenia Mr. Dirk Lorenz mentioned in his welcoming speech: “Freedom to seek, receive and impart information is a key component of democratic governance and development. People need to be fully informed to be able to form an opinion and participate in decision-making processes that affect their lives. Freedom of information also contributes to better governance as it enhances transparency in public affairs and can be used as a tool to make governments accountable for their actions, in particular when access to information results in the exposure of human rights violations or corruption practices.”
The host of the event President of the Freedom of Information Centre of Armenia Liana Doydoyan welcomed the guests and announced the winners. The independent jury awarded the following institutions with Golden Keys, as a symbol of openness and transparency:
- Positive Award for the state institution that best applied the Armenian Freedom of Information Law was presented to the Ministry of Health. The Golden Key to the Deputy Minister Sergey Khachatryan was awarded by Acting Head of the EU Delegation to Armenia, Mr. Dirk LORENZ.
- Award for the institution which has best implemented Open Government Partnership Commitments was awarded to Mr. Davit Harutyunyan, Minister-Chef of Government staff. The Golden Key was awarded by the Head of the Deborah Grieser, Mission Director, USAID/Armenia.
- The best official web site in terms of access to information was recognized the web site of Vayots Dzor Regional Administration. The Golden Key to Deputy Governor of Vayots Dzor Mels Harutyunyan was awarded by Judith Farnworth, the UK's Ambassador to Armenia.
- Award for NGO, which has contributed to the exercising of the right of access to information, was presented to “Protection of Rights without Borders” NGO. The Golden Key was awarded by the Suren Krmoyan, Deputy Minister of Justice to Haykuhi Harutyunyan, the president of “Protection of Rights without Borders” NGO.
- Award for the journalist for most actively using FOI Law was awarded to Arman Suleymanyan, the journalist of CivilNet. He was awarded by Loreta Vioiu, Deputy Head of Council of Europe office in Armenia.
- Award for the outlet most actively covering FOI issues was presented to the “Asparez” daily newspaper.
- Special Award was given to Artsrun Hovhannisyan, the Spokesman of Defense Ministry. The Golden Key was awarded by FOICA's president Liana Doydoyan.
The selection criteria for the most open and secret agencies can be found at http://www.foi.am/en/award-standards . The previous years results are available here http://www.foi.am/en/awards-winners/ .
The Award Ceremony was organized by the Freedom of information Center of Armenia NGO in cooperation with the Armenian Lawyers’ Association by the European Union financial assistance in the frames of Multi-Faceted Anti-Corruption Promotion Project.