Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխությունն անցկացնում է արդեն 8-րդ տարին` 2003 թվականից ի վեր: Այն նվիրվում է տեղեկատվության ազատության միջազգային օրվան։ Մրցանակաբաշխության դրական մրցանակն է Ոսկե բանալին` որպես բաց և լավ աշխատանքի խորհրդանիշ: 2010թ.-ին Ոսկե բանալիներ շնորհվեցին հետևյալ անձանց և կազմակերպություններին.
- Գորիսի համայնքապետարանին (քաղաքապետ` Նելսոն Ոսկանյան)` որպես 2010թ. ամենահրապարակային գործող մարմին:
- ՀՀ կառավարության էլեկտրոնային կառավարման կայքին` www.e-gov.am -ին` որպես տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք:
- "Մե՛նք ենք այս քաղաքի տերը" քաղաքացիական նախաձեռնությանը` որպես տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն:
- Արամ Զաքարյանին ("Առավոտ" օրաթերթ)`որպես տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրագրող:
- "Խոսքի իրավունք" հաղորդաշարին (հ2 հեռուստաընկերություն)` որպես տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած հեռուստահաղորդում:
- Հակոբ Թովմասյանին` որպես տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած քաղաքացի:
Մրցանակաբաշխության բացասական մրցանակը Ժանգոտ կողպեքն է՝ որպես գաղտնիության եւ վատ աշխատանքի խորհրդանիշ: 2010թ.-ին այս մրցանակին արժանացավ.
- Ստեփանավանի համայնքապետարանը (քաղաքապետ Սարգիս Ղարաքեշիշյան)՝ որպես "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքով սահմանված պարտականություններն ամենավատը կատարող մարմին:
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի կողմից` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության եւ Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ։

It is already eight years that Freedom of Information Center organizes Freedom of Information Annual Award Ceremony since 2003. The ceremony is devoted to the International Right to Know Day. The main purpose of this event is to promote transparency and good governance in Armenia. On September 28, 2010 the following nominations were awarded by an independent Jury. The winners have been awarded with Golden Keys as a symbol for openness and transparency.
- Positive Award for the most transparent institution/agency went to Goris Municipality.
- The best official web site from the point of view of freedom of information has been awarded to the RA Government official web site www.e-gov.am.
- Positive Award for an NGO, which has contributed to the exercising of the access to information right has been awarded to the civil initiative "We are the owners of this city".
- Positive Award for the journalist/author of the best FOI related article has been awarded to Mr. Aram Zakaryan from "Aravot" newspaper.
- Positive Award for the TV program most actively covering FOI issues has been given to the TV program of H2 TV channel "Right to Speech".
- Positive Award for a citizen who has actively exercised his/her right of access to information has been awarded to the citizen Mr. Hakob Tovmasyan.
- Negative award for an institution, which does not fulfill its obligations in FOI field was given to the Stepanavan Municipality /Mayor Mr. Sargis Gharaqeshishyan/.
The Award Ceremony was organized by the Freedom of information Center of Armenia with the support of the USAID and the World Bank Yerevan Office.