Այս գերատեսչությունները 2018 թվականի ընթացքում անպատասխան են թողել կամ տրամադրել են անհիմն պատասխաններ տեղեկություն ստանալու հարցումներին։
- ՀՀ կառավարության աշխատակազմ, աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյան
- 2018 թ.-ի մայիսի 23-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր ՀՀ կառավարության աշխատակազմ՝ խնդրելով տրամադրել աշխատակազմում առկա թափուր հաստիքների ցանկն ու նշման աղբյուրը: Կառավարության աշխատակազմը անհիմն պատասխանը տրամադրել է 7 աշխատանքային օր անց: Պատասխանը անհիմն է, քանի որ թեև Կառավարության աշխատակազմը շարունակում է նոր նշանակումներ անել, սակայն պատասխանում նշում է, որ թափուր հաստիքների մասին տեղեկատվություն առկա չէ։ http://www.givemeinfo.am/hy/case/2384/
- 2018 թ.-ի սեպտեմբերի 14-ին Yerkir.am առցանց պարբերականի լրագրող Ռոզա Խաչատրյանը հարցում է ուղարկել Վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով տեղեկություն այն մասին, թե ինչու Վարչապետի պաշտոնական կայքի «Աշխատակազմ» բաժնում նշված չէ Սոֆյա Նավասարդյանի անունը և ինչու է Վարչապետի որոշումների ցանկից հեռացվել վերջինիս նշանակման մասին որոշումը: Լրագրողը խնդրել է պարզաբանել, թե արդյոք Սոֆյա Նավասարդյանը շարունակում է աշխատել: Վարչապետի աշխատակազմից լրագրողին ուղարկված նամակով աշխատակազմը խնդրել է 30-օրյա ժամկետ, սակայն այդպես էլ չի պատասխանել հարցմանը: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2547/
- 2018 թ.-ի սեպտեմբերի 26-ին Մեդիամաքս առցանց պարբերականի լրագրող Լուսինե Մկրտչյանը հարցում է ուղարկել Վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով տեղեկություն այն մասին, թե կոռուպցիայի և ստվերային տնտեսության դեմ մղված պայքարի արդյունքում որքան գումար է վերականգնվել պետական բյուջեում և ուր են ուղղվել այդ միջոցները։ Վարչապետի աշխատակազմից պատասխան նամակով տեղեկացրել են, որ հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ուստի հարցերի պատասխանները կտրամադրվեն 30-օրյա ժամկետում: Հարցումն այդպես էլ մնացել է անպատասխան: https://www.mediamax.am/am/news/society/31186?fbclid=IwAR1lcOVvAZdQ8slNKEwbO996Y4Sgs7H-VAgi7MZlwSOYu2wH2LaD_GOQsnI
- ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, նախարար Դավիթ Տոնոյան
- 2018 թ.-ի մայիսի 23-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր նախարարություն` խնդրելով տրամադրել նախարարության 2018 թվականի բյուջեի կատարման 1-ին եռամսյակի ֆինանսական հաշվետվությունը: Նախարարությունը անհիմն կերպով մերժել է պատասխանի տրամադրումը: ՊՆ պատասխանը համարել ենք անօրինական մերժում, քանի որ նախարարությունը նախ լրացուցիչ ժամանակ էր խնդրել պատասխանը տրամադրելու համար, իսկ այնուհետև 4 օր անց մերժել։ ՏԱ մասին օրենքի համաձայն՝ մերժումը պետք է տրամադրվի 5 օրյա ժամկետում, իսկ լրացուցիչ ժամանակ խնդրում են բացառապես տեղեկատվության տրամադրելու, և ոչ մերժումը հիմնավորելու համար: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2379/
- 2018թ.-ի մայիսի 23-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր ՊՆ՝ խնդրելով տրամադրել գերատեսչությունում առկա թափուր հաստիքների ցանկն ու հրապարակման աղբյուրը: Նախարարության պատասխանը համարել ենք անօրինական մերժում, քանի որ նախարարությունը նախ լրացուցիչ ժամանակ էր խնդրել պատասխանը տրամադրելու համար, իսկ այնուհետև 3 օր անց մերժել։ ՏԱ մասին օրենքի համաձայն՝ մերժումը պետք է տրամադրվի 5 օրյա ժամկետում, իսկ լրացուցիչ ժամանակ խնդրում են բացառապես տեղեկատվություն տրամադրելու, եւ ոչ մերժումը հիմնավորելու համար: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2395/
- 2018թ.-ի սեպտեմբերի 9-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն նախարարության կողմից 2017 և 2018թ.թ.-ին իրավաբանական ու ֆիզիկական անձանց նվիրատվություն և նվիրաբերություն տրամադրելու վերաբերյալ: Պաշտպանության նախարարությունը պատասխան չի տրամադրել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2477/
- ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն, նախարար Գաբրիել Ղազարյան
2018 թ.-ի նոյեմբերի 6-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն Երիտասարդական միջոցառումների իրականացման կենտրոն ՊՈԱԿ-ում իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքների վերաբերյալ: Նախարարությունը 11 օր անց տրամադրել է անհիմն պատասխան՝ նշելով, թե քննչական գործողությունները դեռևս ընթացքի մեջ են: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2487/
2018 թ.-ի նոյեմբերի 6-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն Երիտասարդական միջոցառումների իրականացման կենտրոն ՊՈԱԿ-ի լուծարման հիմքերի վերաբերյալ: Նախարարությունը 11 օր անց տրամադրել է անհիմն պատասխան՝ հղում անելով Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքին, որտեղ տեղադրված է լուծարման որոշման նախագիծը, այնինչ լուծարման մասին ծանուցումներ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները ստացել էին նախագծի հանրայնացումից շաբաթներ առաջ: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2486/
- Սփյուռքի նախարարություն, նախարար Մխիթար Հայրապետյան
- 2018թ.-ի օգոստոսի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն ՀՀ պետական բյուջեից ՀԿ-ներին տրամադրված դրամաշնորհների և սուբսիդիաների վերաբերյալ: Նախարարության մերժումը համարվել է անհիմն, քանի որ տրամադրվող տեղեկատվությունը չի կարող համարվել պետական/ծառայողական, ինչպես նաև բանկային և առևտրային գաղտնիք: Նշենք, որ նույնաբովանդամ մեր հարցմանը մյուս բոլոր նախարարությունները պատշաճ պատասխան են տվել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2460/

These state bodies have not provided any answer to the requests for information or have provided unjustified answers during 2018.
RA Government Staff, Chief of Staff - Eduard Aghajanyan
On 23 May, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the RA Government Staff asking to provide the list of the vacancies as well as the publication source. The Government staff provided unjustified answer in 7 work days. The answer is considered to be unjustified, since though the Government continued to make appointments, the body mentioned in the answer that no information on vacancies was available.  http://www.givemeinfo.am/en/case/2384/
On 14 September, 2018 Roza Khachatryan, a journalist of Yerkir.am online newspaper, submitted a request to the Office of RA Prime Minister asking why the name of Sofya Navasardyan was not mentioned in Staff section of the Prime Minister’s official website and why his decision on her appointment had disappeared from the list. The journalist asked to clarify if Sofya Navasardyan was still working. The Office of RA Prime Minister asked for 30 days to provide the information and has not provided any answer yet.  http://www.givemeinfo.am/en/case/2547/
On 26 September, 2018 Lusine Mkrtchyan, a journalist of Mediamax online newspaper, submitted a request to the Office of RA Prime Minister asking information on how much money was returned to the state budget as a result of the fight against corruption and shadow economy and what those means were destined for. The Office of RA Prime Minister asked for 30 days to provide the information and has not provided any answer yet. https://www.mediamax.am/am/news/society/31186?fbclid=IwAR1lcOVvAZdQ8slNKEwbO996Y4Sgs7H-VAgi7MZlwSOYu2wH2LaD_GOQsnI
RA Ministry of Defense, Minister - Davit Tonoyan
On 23 May, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the RA Ministry of Defense asking to provide the budget execution financial statement for the 1st trimester of 2018. The Ministry has unjustifiably refused to provide any information. The answer of the Ministry of Defense is considered as illegal refusal, since the body asked for additional time for providing the information and refused to provide it 4 days later. According to FOI Law the refusal must be provided within 5 days and the additional time must be exclusively asked for to provide the information and not for justifying the refusal. http://www.givemeinfo.am/encase/2379/
On 23 May, 2018 On 23 May, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the Ministry asking to provide the list of the vacancies as well as the publication source. The answer of the Ministry is considered as illegal refusal, since firstly the Body asked for additional time and then, 3 days later, refused to provide the requested information.  According to FOI Law the refusal must be provided within 5 days and the additional time must be exclusively asked for to provide the requested information and not for justifying the refusal. http://www.givemeinfo.am/en/case/2395/
On 9 September, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the Ministry asking for information on the donations to legal entities and natural persons. No information has been provided yet. http://www.givemeinfo.am/en/case/2477/
RA Ministry of Sport and Youth Affairs , Minister  - Gabriel Ghazaryan
On November 6, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on the results of the investigation carried out by the law enforcement bodies in Youth Events Center State Non-Profit Organization. The Ministry provided unjustified answer in 11 days, informing that the investigative activities were still in the process. http://www.givemeinfo.am/en/case/2487/
On November 6, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on the grounds for the dissolution of Youth Events Center State Non-Profit Organization. In the answer provided in 11 days the Website for Publication of Legal Acts was mentioned as the source of the information, where the dissolution decision project was publicized, while the employees had receive a notifications on the dissolution a few weeks before publicizing the project. http://www.givemeinfo.am/en/case/2486/
RA Ministry of Diaspora, Minister - Mkhitar Hayrapetyan
On 15 August, 2018 Freedom of Information Center of Armenia submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on the grants and subsidies provided to NGOs out of the state budget. The refusal of the Ministry was regarded unjustified, since the information cannot be considered as a state / official, or banking and commercial secret. It is worth mentioning that all the other ministries have provided proper answers to the identical request. http://www.givemeinfo.am/en/case/2460/