Գերատեսչություններ, որոնք չեն պատասխանել ԻԱԿ-ի հարցումներին
1. 2017թ.-ի հունվարի 27-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր ՀՀ կառավարության աշխատակազմ՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել ծառայողական մեքենաների վերաբերյալ: Կառավարության աշխատակազմը պատասխան չի տրամադրել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2309/
2. 2017թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր ՀՀ կառավարության աշխատակազմ՝ խնդրելով տեղեկություններ 2017 թվականի ընթացքում պետական բյուջեից կազմակերպություններին տրամադրած դրամաշնորհային միջոցների մասին: Կառավարության աշխատակազմը պատասխան չի տրամադրել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2287/
- ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարություն, ՏԱ պատասխանատու՝ Վարդան Նիկոյան
2017թ.-ի հունիսի 2-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություններ 2015, 2016, 2017թթ.-ի հունիսի 1-ի դրությամբ նախարարությունում հաստիքային աշխատակիցների, փորձագետների և աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալների վերաբերյալ: Նախարարությունը հարցմանը պատասխան չի տրամադրել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2270/
- ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, ՏԱ պատասխանատու՝ Լուսինե Մկրտչյան
2017թ.-ի հունիսի 2-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություններ 2015, 2016, 2017թթ.-ի հունիսի 1-ի դրությամբ նախարարությունում հաստիքային աշխատակիցների, փորձագետների և աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալների վերաբերյալ: Նախարարությունը հարցմանը պատասխան չի տրամադրել: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2286/
Գերատեսչություններ, որոնք խախտել են ՏԱ ժամկետները
- ՀՀ արդարադատության նախարարություն, ՏԱ պատասխանատու՝ Լուսինե Մարտիրոսյան
1. 2017թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություններ 2017 թվականի ընթացքում պետական բյուջեից կազմակերպություններին տրամադրած դրամաշնորհային միջոցների մասին: Նախարարության պատասխանը համարվել է անհիմն, քանի որ հայցել ենք այնպիսի տեղեկություն, որը, համաձայն ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հունիսի 1-ի N 579-Ն որոշման, պետք է արդեն իսկ հրապարակված լիներ կայքում: Այնինչ նախարարությունը 4 օր անց պատասխանում նշում է, որ տեղեկությունը կտրամադրվի 30-օրյա ժամկետում: 10 օր անց նախարարությունը տրամադրել է երկրորդ պատասխանը, որը բովանդակային առումով լիարժեք է, սակայն համարվում է թերի համարակալման բացակայության պատճառով, այնինչ ՀՀ կառավարության 2015 թ.-ի հոկտեմբերի 15-ի N 1204 - Ն որոշման համաձայն պատասխանները պետք է լինեն համարակալված: 11 օր անց նախարարությունը տրամադրել է պատասխանը: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2291/
2. 2017թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմել էր արդարադատության նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն ՏԱ մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Նախարարությունը 11 աշխատանքային օր անց տրամադրել հարցման պատասխանը: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2306/
- ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, ՏԱ պատասխանատու՝ Արծրուն Հովհաննիսյան
2017թ.-ի հունվարի 27-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր պաշտպանությա նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել զինծատայության վերաբերյալ: Նախարարությունը լիարժեք պատասխան է տրամադրել հարցումն ուղարկելուց 8 աշխատանքային օր անց: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2310/
2017թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություններ 2017 թվականի ընթացքում պետական բյուջեից կազմակերպություններին տրամադրած դրամաշնորհային միջոցների մասին: Նախարարությունը 8 օր անց տրամադրել է լիարժեք պատասխան: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2288/
- ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարություն, ՏԱ պատասխանատու՝ Ֆաինա Վարդանյան
2017թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություններ 2017 թվականի ընթացքում պետական բյուջեից կազմակերպություններին տրամադրած դրամաշնորհային միջոցների մասին: Նախարարությունը 8 օր անց տրամադրել է լիարժեք պատասխան: http://www.givemeinfo.am/hy/case/2292/

The state bodies that have not provided any answer to FOICA’s requests
1.   On January 27, 2017 FOICA submitted a written request to the RA Government Staff asking to provide information on service cars. The RA Government Staff has not provided any information. http://www.givemeinfo.am/en/case/2309/
2.   On November 15, 2017 FOICA submitted a written request to the RA Government Staff asking to provide information on grants provided to organizations by the RA Government Staff. In this case again no response was received.http://www.givemeinfo.am/en/case/2287/
•  Ministry of International Economic Integration and Reforms, the official responsible for FOI – Vardan Nikoyan
On June 2, 2017 FOICA submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on staff members, experts as well as deputy chiefs of staff in 2015, 2016 and on June 1, 2017. The Ministry has not provided any information.http://www.givemeinfo.am/en/case/2270/
• Ministry of Finance, the official responsible for FOI – Lusine Mkrtchyan
On June 2, 2017 FOICA submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on staff members, experts as well as deputy chiefs of staff in 2015, 2016 and on June 1, 2017. The Ministry has not provided any information.http://www.givemeinfo.am/en/case/2286/
The state bodies that have violated FOI timeframes
• Ministry of Justice, the official responsible for FOI – Lusine Martirosyan
1.    On November 15, 2017 FOICA submitted a written request to the Ministry asking to provide information on grants provided to organizations by the Ministry. In the response the Ministry mentioned that a 30-day time period was needed to provide the information, whereas according to N 579-Ն Decision of RA Government adopted on June 1, 2017 the information must have already been published on the official website of the information holder. After this, in 10 days Ministry provided the requested information which was full regarding the content, but was without numbering of the answers, though according to N 1204 - Ն Decision adopted by RA Government on October, 2015 there should have been a numbering of answers.http://www.givemeinfo.am/en/case/2291/
2.      On November 15, 2017 FOICA submitted an electronic request to the Ministry asking to provide information on FOI draft law. The full information was provided in 11 work days. http://www.givemeinfo.am/en/case/2306/
• Ministry of Defense, the official responsible for FOI – Artsrun Hovhannisyan
On January 27, 2017 FOICA submitted a written request to the Ministry asking to provide information on military service. The Ministry provided full response in 8 work days.http://www.givemeinfo.am/en/case/2310/
• Ministry of International Economic Integration and Reforms, the official responsible for FOI – Vardan Nikoyan
On November 15, 2017 FOICA submitted a written request to the Ministry asking to provide information on grants provided to organizations by the Ministry. A full response was received in 8 work days. http://www.givemeinfo.am/en/case/2288/
• Ministry of Emergency Situations, the official responsible for FOI – Faina Vardanyan
On November 15, 2017 FOICA submitted a written request to the Ministry asking to provide information on grants provided to organizations by the Ministry. A full response was provided in 8 work days. http://www.givemeinfo.am/en/case/2292/