2011թ.-ից Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնն իր տարեկան Սեւ ցուցակին զուգահեռ հրապարակում է նաեւ տարեկան Սպիտակ ցուցակ: Բոլոր այն գերատեսչությունները, որոնք եռամսյակային Սեւ ցուցակներում հայտնվելուց հետո վերանայում են տեղեկատվության ազատության ոլորտում իրենց գործունեությունը եւ բարեփոխումներ կիրականացնում տեղեկատվության մատչելիությունն ապահովելու նպատակով, այլեւս չեն ընդգրկվում տեղեկատվության ազատության իրավունքը խախտած պաշտոնյաների տարեկան ամփոփ Սեւ ցուցակում: Այդ գերատեսչություններն ու նրանց ղեկավարներն ընդգրկվում են ԻԱԿ-ի ամենամյա Սպիտակ ցուցակում:
• Լևոն Խալիկյան - ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պետ Լևոն Խալիկյանը հայտնվել էր 4-րդ եռամսյակային Սեւ ցուցակում, քանի որ անհիմն պատասխան էր տրամադրել 2012թ.-ի հոկտեմբերի 5-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ուղարկած տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմանը, որով ԻԱԿ-ը խնդրել էր հայտնել, թե որտե՞ղ և ի՞նչ կարգով է տեսչությունը հրապարակում ՏԱ մասին ՀՀ օրենքով սահմանված պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկությունները: Պատասխանը համարվել էր անհիմն, քանի որ տեսչությունը նշել էր, որ խնդրվող տեղեկությունները զետեղված են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում, որտեղ, սակայն, դրանք առկա չէին, մասնավորապես՝ կայք-էջի` Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչությանը վերաբերող հետևյալ հասցեում` www.mineconomy.am/arm/49/gortsaruyt.html:
Ուստի, ԻԱԿ-ը 20.11.2012թ.-ին դիմել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին՝ խնդրելով ապահովել, որպեսզի հնարավորինս սեղմ ժամկետում, բայց ոչ ավել, քան յոթ օրվա ընթացքում, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայք-էջում տեղադրվի Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության վերաբերյալ` ՏԱ օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեղեկատվությունը: Եվ 2012թ. դեկտեմբերի 3-ի դրությամբ արդեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայք-էջի շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության բաժնում տեղադրված են տվյալ ծառայության կողմից իրականացված 2011 և 2012թթ.. ստուգումների ամփոփ հաշվետվությունները, ստուգումների ընթացքում պահանջվող փաստաթղթերը, ստուգաթղթերի լրացման վերաբերյալ ուղեցույց, տեսչության հասցեն, հեռախոսահամարները, նաև՝ օրենսդրության փաթեթը, որի շրջանակներում աշխատում է նշյալ կառույցը: Այսպիսով, Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության տվյալներն այսուհետ մատչելի են հասարակության համար:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/1065/
• Անահիտ Վարդանյան – Լ. Շանթի անվան թիվ 4 դպրոցի տնօրեն
Լ. Շանթի անվան թիվ 14 դպրոցի տնօրեն Անահիտ Վարդանյանը հայտնվել էր ԻԱԿ-ի 3-րդ եռամսյակային սեւ ցուցակում, քանի որ անպատասխան էր թողել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի՝ 2012թ.-ի օգոստոսի 17-ի հարցումը դպրոցում 1-ին դասարանի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ 2012թ.-ի սեպտեմբերի 12-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցումը: Սեւ ցուցակում հայտնվելուց անմիջապես հետո Անահիտ Վարդանյանը կապվեց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հետ, տրամադրեց պահանջվող ողջ տեղեկատվությունը՝ խոստանալով հետագայում նույնպես գործել բաց եւ հրապարակային: Հաշվի առնելով տեղեկատվության ազատության իրավունքի խախտումը վերացնելու ուղղությամբ Լ. Շանթի անվան թիվ 14 դպրոցի տնօրեն Անահիտ Վարդանյանի ջանքերը՝ նա չի ներառվել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի Սեւ ցուցակում եւ հայտնվել է Սպիտակ ցուցակում:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/1054/ և http://w ww.givemeinfo.am/hy/case/1013/
Սև Ցուցակ -2012
Այս անձինք խախտել են մարդկանց տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը 2012թ. ընթացքում:
• Վոլոդյա Խլոյան - Վարդենիսի քաղաքապետ
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2012թ.-ի փետրվարի 17-ին ուղարկված գրավոր հարցմամբ Վարդենիսի քաղաքապետից խնդրել էր տեղեկություններ Վարդենիս քաղաքի բյուջեով ձյան մաքրման աշխատանքների համար նախատեսված և հատկացված գումարների վերաբերյալ: Քաղաքապետարանը հարցմանը չի պատասխանել: ԻԱԿ-ը 2012թ.-ի մարտի 15-ին կրկնակի հարցում է ուղարկել քաղաքապետին, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել է անպատասխան:
Տես` http://www.givemeinfo.am/hy/entity/239/
• Սամվել Դարբինյան - Վանաձորի քաղաքապետ
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2012թ.-ի փետրվարի 21-ին ուղարկված տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ Վանաձորի քաղաքապետից խնդրել էր տեղեկություններ Վանաձոր քաղաքի բյուջեով ձյան մաքրման աշխատանքների համար նախատեսված և հատկացված գումարների վերաբերյալ: Քաղաքապետը Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հարցմանը չի պատասխանել: ԻԱԿ-ը 2012թ.-ի մարտի 15-ին կրկնակի հարցում է ուղարկել քաղաքապետին, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել է անպատասխան:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/entity/290/
• Սերժ Սարգսյան - Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախագահ
2012թ.-ի մայիսի 25-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանը՝ խնդրելով տեղեկություններ 2012թ. մայիսի 4-ին Երևան քաղաքի Հանրապետության հրապարակում կազմակերպած միջոցառման վերաբերյալ: Կուսակցությունը հարցումը թողել է անպատասխան: ԻԱԿ-ը հունիսի 14-ին կրկնակի հարցում է ուղարկել կուսակցությանը, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել է անպատասխան:
Տես՝ http://givemeinfo.am/hy/case/950/ և http://givemeinfo.am/hy/case/983/
• Գագիկ Ծառուկյան - Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության նախագահ
2012թ.-ի ապրիլի 25-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությանը` խնդրելով տեղեկություններ կուսակցության կողմից նախընտրական քարոզչության վրա ծախսված գումարների վերաբերյալ: Կուսակցությունը հարցումը թողել է անպատասխան: ԻԱԿ-ը մայիսի 16-ին տեղեկություն ստանալու կրկնակի հարցում է ուղարկել կուսակցությանը, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել էր անպատասխան:
Նշենք, որ ԻԱԿ-ը դատական կարգով բողոքարկել է ԲՀԿ-ի լուռ մերժումը, իսկ դատական գործի ընթացքում ԲՀԿ-ն տրամադրել է պահանջվող ողջ տեղեկությունները:
Տես՝ http://givemeinfo.am/hy/case/928/ և http://givemeinfo.am/hy/case/941/, ինչպես նաեւ դատական գործը՝ http://foi.am/hy/all-cases/item/1037/
• Լևոն Տեր-Պետրոսյան - “Հայ ազգային կոնգրես” դաշինքի նախագահ
2012թ.-ի ապրիլի 25-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր "Հայ ազգային կոնգրես" դաշինքին՝ խնդրելով տեղեկություններ կուսակցության կողմից նախընտրական քարոզչության վրա ծախսված գումարների վերաբերյալ: Դաշինքը հարցումը թողել է անպատասխան: ԻԱԿ-ը մայիսի 16-ին տեղեկություն ստանալու կրկնակի հարցում է ուղարկել դաշինքին, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել է անպատասխան:
Տես՝ http://givemeinfo.am/hy/case/929/ և http://givemeinfo.am/hy/case/943/
• Արամ Սարգսյան - Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ
2012թ.-ի ապրիլի 25-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությանը` խնդրելով տեղեկություններ կուսակցության կողմից նախընտրական քարոզչության վրա ծախսված գումարների վերաբերյալ: Կուսակցությունը հարցումը թողել է անպատասխան: ԻԱԿ-ը մայիսի 16-ին կրկնակի հարցում է ուղարկել կուսակցությանը, սակայն կրկնակի հարցումը նույնպես մնացել է անպատասխան:
Նշենք, որ ԻԱԿ-ը դատական կարգով բողոքարկել է ՀԴԿ-ի լուռ մերժումը: Դատական գործը դեռեւս ընթացքում է:
Տես՝ http://givemeinfo.am/hy/case/933/ և http://givemeinfo.am/hy/case/940/, ինչպես նաեւ դատական գործը՝ http://foi.am/hy/all-cases/item/1038/
• Վիկտոր Մարտիրոսյան – "Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ" պետական հիմնարկի պետ
29.05.2012թ.-ին ԻԱԿ-ը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր "Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ" ՊՀ-ին և խնդրել տրամադրել տեղեկություններ 2011թ.-ին ՊՀ-ի աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: Հարցումն ուղարկելուց 3 օր անց ՊՀ-ն տրամադրել է թերի պատասխան: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝ "Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ" ՊՀ-ի՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: 20.06.2012թ.-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցմանը պետական հիմնարկը պատասխանել է անհիմն մերժումով՝ պատճառաբանելով, որ խնդրվող տեղեկությունները ՊՀ-ի աշխատակիցների անհատական տվյալներ են:
Նշենք, որ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը բողոքարկել է "Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ" ՊՀ-ի մերժումը: Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը 2012թ.-ի նոյեմբերի 23-ին կայացրած վճռով ճանաչել էր ԻԱԿ-ի տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի խախտման փաստը եւ պարտավորեցրել էր “Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ” պետական հիմնարկին տրամադրելու պահանջվող տեղեկատվությունը: Պետական հիմնարկը բողոքարկել է դատարանի վճիռը՝ վերաքննության կարգով:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/988/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/963/, ինչպես նաեւ դատական գործը՝ http://foi.am/hy/all-cases/item/1052/
• Սոնա Ղարիբյան – Ֆինանսական վերահսկողության տեսչության պետ
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2012թ.-ի մայիսի 29-ին տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Ֆինանսական վերահսկողության տեսչությանը և խնդրել տրամադրել տեղեկություններ 2011թ.-ին տեսչության աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: Տեսչությունը տրամադրել է թերի պատասխան: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝ Ֆինանսական վերահսկողության տեսչության՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: 23.06.2012թ.-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցմանը տեսչությունը պատասխանել է անհիմն մերժումով՝ համարելով դրանք տեսչության աշխատակիցների անհատական տվյալներ:
Նշենք, որ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը բողոքարկել է Ֆինանսական վերահսկողության տեսչության մերժումը դատական կարգով: Դատական գործը դեռեւս ընթացքում է:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/981/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/995/, ինչպես նաեւ դատական գործը՝ http://foi.am/hy/all-cases/item/1053/
• Կարեն Թամազյան – Լիցենզավորման գործակալության պետ
2012թ.-ի մայիսի 29-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցում էր ուղարկել Լիցենզավորման գործակալությանը՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ 2011թ.-ին գործակալության աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: Գործակալությունը տրամադրել է թերի պատասխան: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝ Լիցենզավորման գործակալության՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: 23.06.2012թ.-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցմանը գործակալությունը պատասխանել է անհիմն մերժումով՝ համարելով դրանք տեսչության աշխատակիցների անհատական տվյալներ:
Նշենք, որ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը բողոքարկել է Լիցենզավորման գործակալության մերժումը դատական կարգով: Դատական գործը դեռեւս ընթացքում է:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/980/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/994/, ինչպես նաեւ դատական գործը՝ http://foi.am/hy/all-cases/item/1053/
• Կարեն Խտրյան – Իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության պետ
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2012թ.-ի մայիսի 29-ին փոստով տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցում էր ուղարկել Իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալությանը և խնդրել տրամադրել տեղեկություններ 2011թ.-ին գործակալության աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: Գործակալությունը տրամադրել է թերի պատասխան: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝ Իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: 23.06.2012թ.-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցմանը գործակալությունը պատասխանել է անհիմն մերժումով՝ համարելով, որ այդ տեղեկությունները վերաբերում են գործակալության աշխատակիցների անձնական կյանքի անձեռնմխելիությանը:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/957/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/998/
• Աբրամ Բախչագուլյան – Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ
2012թ.-ի մայիսի 29-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությանը՝ խնդրելով տեղեկություններ 2011թ.-ին ծառայության աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: Ծառայությունը տրամադրել է թերի պատասխան: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: 23.06.2012թ.-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցումը ծառայությունը թողել է անպատասխան:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/964/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/999/
• Անդրանիկ Գևորգյան – "Բնապահպանական փորձաքննություն" ՊՈԱԿ-ի տնօրեն
2012թ.-ի մայիսի 29-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր "Բնապահպանական փորձաքննություն" ՊՈԱԿ-ին և խնդրել էր տրամադրել տեղեկություններ 2011թ.-ին ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների ստացած պարգևատրումների մասին: ՊՈԱԿ-ն էլեկտրոնային փոստի միջոցով թերի պատասխան է տրամադրել հարցումն ուղարկելուց 13 օր հետո: Պատասխանը համարվել է ոչ լիարժեք, քանի որ բացակայել են Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի խնդրած՝"Բնապահպանական փորձաքննություն" ՊՈԱԿ-ի՝ պարգևատրում ստացած աշխատակիցների և դրամական պարգևատրումների չափի մասին տեղեկությունները: Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2012թ.-ի հունիսի 23-ին տեղեկություն ստանալու կրկնակի հարցում էր ուղարկել "Բնապահպանական փորձաքննություն" ՊՈԱԿ-ին, որը մնացել էր անպատասխան: Տես` http://givemeinfo.am/hy/case/962/ և http://givemeinfo.am/hy/case/1001/
• Լիլյա Վարդգեսյան – Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցի տնօրեն
2012թ.-ի օգոստոսի 17-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու հարցմամբ դիմել էր Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ դպրոցում 1-ին դասարանի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի վերաբերյալ: Դպրոցն անպատասխան է թողել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հարցումը: Դպրոցը չի պատասխանել նաև սեպտեմբերի 12-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցմանը:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/1011/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/1052/
• Իրա Հակոբյան – Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 դպրոցի տնօրեն
2012թ.-ի օգոստոսի 17-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 դպրոցին և խնդրել էր տեղեկություններ դպրոցում 1-ին դասարանի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի վերաբերյալ: Դպրոցը հարցմանը չի պատասխանել: Դպրոցն անպատասխան է թողել նաև սեպտեմբերի 12-ին ուղարկված նույնաբովանդակ կրկնակի հարցումը:
Տես՝ http://www.givemeinfo.am/hy/case/1012/ և http://www.givemeinfo.am/hy/case/1053/
• Վահրամ Կիրակոսյան - "Երևան Սիթի" սուպերմարկետների ցանցի տնօրեն
2012թ.-ի հոկտեմբերի 12-ին տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը դիմել էր "Երևան Սիթի" սուպերմարկետների ցանցին և խնդրել էր հայտնել, թե 2011թ. և 2012թ. ե՞րբ և որտե՞ղ են հրապարակվել ՏԱ մասին ՀՀ օրենքով սահմանված պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկությունները: Սուպերմարկետը հարցմանը չի պատասխանել: 2012թ.-ի նոյեմբերի 15-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու կրկնակի հարցմամբ է դիմել "Երևան Սիթի" սուպերմարկետների ցանցին՝ ևս մեկ անգամ խնդրելով տրամադրել վերոնշյալ տեղեկությունները: Սակայն, "Երևան Սիթի" սուպերմարկետների ցանցը անպատասխան է թողել նաև ԻԱԿ-ի կրկնակի հարցումը:

Starting from 2011 the Freedom of Information Center publishes the annual White List. All those information holders, which after being included in the FOICA’s quarterly Black list reviewed their activities in the FOI field and carried out reforms in order to ensure access to information, have not been included in the annual Black list of the officials who have violated the people’s access to information right. These information holders and their heads are now involved in the FOICA’s annual White list.
Mr. Levon Khalikyan - Head of the State Inspectorate for Surveillance of Markets of the RA Ministry of Economy
The head of the State Inspectorate for Surveillance of Markets of the RA ministry of Economy Levon Khalikyan appeared in the FOICA's Black list of 4-rd quarter, 2012. FOICA applied to the Head of the State Inspectorate for Surveillance of Markets Levon Khalikyan with the request, asking to inform where and with what procedure the State Inspectorate for Surveillance of Markets publishes information subject to mandatory publication in accordance with part 3 of Article 7 of the law of the RA “On Freedom of Information”. In response to the request, the State Inspectorate has sent a letter which reads that the necessary information has been posted on the website of the Ministry of Economy at: www.mineconomy.am. However, there was no information at the website.
Thus, the FOICA applied on 20.11.2012 to the RA Minister of Economy, asking to ensure, within a reasonably short period but no more than during seven days, that the information related to the State Inspectorate for Surveillance of Markets and prescribed by part 3 of Article 7 of the Law be posted on the website of the RA Ministry of Economy. As of December 3, 2012, the summary reports of 2011 and 2012, the documents necessary during checkups, guidance for filling out checklists, address, phone numbers of the Inspectorate as well as legislative package within which the State Inspectorate for Surveillance of Markets works are now posted on the section of the aforementioned agency on the official website of the RA Ministry of Economy.
Mrs. Anahit Vardanyan – Director of the School N4 after Levon Shant
Director of the School N4 after Levon Shant Mrs. Anahit Vardanyan appeared in the FOICA's Black list of 3-rd quarter, 2012. On August 17, 2012, the FOICA sent an information request to the Director of the School N4 after Levon Shant asking to provide information about the documents required for admission to the school. The request was left unanswered. Thus, on September 12, 2012, the FOICA sent the second information request, which also was left unanswered. After appearing in the Black list Mrs. Vardanyan provided the whole requested information also promising to work transparently and oppenly in the future. Taking into consideration the efforts of Mrs. Vardanyan to eliminate the violation of the freedom of information she was not included in the FOICA's annual Black list and appeared in the White list 2012.
Black list - 2012
These officials have violated the people’s access to information right in 2012
Mr. Volodya Khloyan - Mayor of Vardenis
On February 21, 2012, the Freedom of Information Center sent an information request to the Mayor of Vardenis asking to provide information about the money allocated and provided by Vardenis city budget for snow cleaning works. The Mayor of Vardenis left the FOICA’s request unanswered. Thus, on March 15, 2012, the FOICA sent the second request with the same content. But the second request also was left unanswered.
Mr. Samvel Darbinyan - Mayor of Vanadzor
On February 21, 2012, the Freedom of Information Center sent an information request to the Mayor of Vanadzor asking to provide information about the money allocated and provided by Vanadzor city budget for snow cleaning works. The FOICA’s request remained unanswered. Thus, on March 15, 2012, the FOICA sent the second request with the same content. But the second request also was left unanswered.
Mr. Serge Sargsyan - President of the Republican Party of Armenia
On May 25, 2012, the Freedom of Information Center sent an information request to the Republican Party of Armenia asking to provide information about the event organized by the Republican Party on May 4, 2012, at the Republic Square in Yerevan. The Party has left unanswered the FOICA’s information request. Thus, the FOICA sent the second information request, which also was left unanswered.
Mr. Gagik Tsarukyan - President of the "Prosperous Armenia" Party
On April 25, 2012, the Freedom of Information Center of Armenia sent an information request to the "Prosperous Armenia" Party asking to provide information on finances spent for pre-electoral campaign. The Party has left unanswered the FOICA’s information request. Thus, on May 16, 2012, the Freedom of Information Center sent the second information request to the "Prosperous Armenia" Party. The FOICA's second information request also was left unanswered.
Mr. Levon Ter-Petrosyan - President of the "Armenian National Congress" Pact
On April 25, 2012, the Freedom of Information Center of Armenia sent an information request to the "Armenian National Congress" Pact asking to provide information on finances spent for pre-electoral campaign. The Pact has left unanswered the FOICA’s information request. Thus, on May 16, 2012, the Freedom of Information Center sent the second information request to the "Armenian National Congress" Pact with the same content. However, the second request also was left unanswered.
Mr. Aram Sargsyan -President of the Democratic Party of Armenia
On April 25, 2012, the Freedom of Information Center of Armenia sent an information request to the Democratic Party of Armenia asking to provide information on finances spent for pre-electoral campaign. The Party has left unanswered the FOICA’s information request. Thus, on May 16, 2012, the Freedom of Information Center sent the second information request to the Democratic Party of Armenia. The FOICA's second information request also was left unanswered.
Mr. Viktor Martirosyan – Director of the “Environmental Program Implementation Office” State Institution
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Director of the “Environmental Program Implementation Office” State Institution Victor Martirosyan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the State Institution. An incomplete answer was received from the “Environmental Program Implementation Office” SI; no information asked by FOICA was received about the employees of the “Environmental Program Implementation Office” SI having received rewards and the amount of money. Thus, on June 20, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request got an unjustified refusal with the grounding that it was information on personal data of the employee.
Mrs. Sona Gharibyan – Head of the Financial Oversight Inspectorate
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Head of the Financial Oversight Inspectorate Sona Gharibyan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the Inspectorate. In response to FOICA’s request, an incomplete answer was received. The answer was considered incomplete since no information requested by FOICA was provided about those employees of the Financial Oversight Inspectorate having received rewards and the amount of rewards received by each employee. Thus, on June 23, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request got an unjustified refusal with the grounding that it was information on personal data of the employee.
Mr. Karen Tamazyan – Head of the Licensing Agency
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Head of the Licensing Agency Karen Tamazyan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the Agency. In response to FOICA’s request, an incomplete answer was received. The answer was considered incomplete since no information requested by FOICA was provided about those employees of the Licensing Agency having received rewards and the amount of rewards received by each employee. Thus, on June 23, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request got an unjustified refusal with the grounding that it was information on personal data of the employee.
Mr. Karen Khtryan - Head of the Legal Act Expertise Agency
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Head of the Legal Act Expertise Agency Karen Khtryan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the Agency. In response to FOICA’s request, an incomplete answer was received. The answer was considered incomplete since no information requested by FOICA was provided about those employees of the Licensing Agency having received rewards and the amount of rewards received by each employee. Thus, on June 23, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request got an unjustified refusal with the grounding that it was information on personal data of the employee.
Mr. Abram Bakhchagulyan – Head of the State Food Security Service
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Head of the State Food Security Service Abram Bakhchagulyan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the Service. In response to FOICA’s request, an incomplete answer was received. The answer was considered incomplete since no information requested by FOICA was provided about those employees of the Licensing Agency having received rewards and the amount of rewards received by each employee. Thus, on June 23, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request was left unanswered.
Mr. Andranik Gevorgyan – Head of the “Environmental Program Implementation Office” State Institution
On May 29, 2012, the FOICA sent an information request to the Head of the “Environmental Program Implementation Office” State Institution Andranik evorgyan asking to provide information about the rewards (bonuses, gifts) received by the employees of the SI. In response to FOICA’s request, an incomplete answer was received. The answer was considered incomplete since no information requested by FOICA was provided about those employees of the SI having received rewards and the amount of rewards received by each employee. Thus, on June 23, 2012, the FOICA sent the second information request asking to provide complete and full information. The second request was left unanswered.
Mrs. Lilya Vardgesyan – Director of the School N1 after Stepan Shahumyan
On August 17, 2012, the FOICA sent an information request to the Director of the School N1 after Stepan Shahumyan asking to provide information about the documents required for admission to the school. The request was left unanswered. Thus, on September 12, 2012, the FOICA sent the second information request, which also was left unanswered.
Mrs. Ira Hakobyan – Director of the School N2 after Khachatur Abovyan
On August 17, 2012, the FOICA sent an information request to the Director of the School N2 after Khachatur Abovyan asking to provide information about the documents required for admission to the school. The request was left unanswered. Thus, on September 12, 2012, the FOICA sent the second information request, which also was left unanswered.