2012թ. սեպտեմբերի 28-ին՝ տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը տեղի ունեցավ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի "Ոսկե բանալի և ժանգոտ կողպեք" ամենամյա մրցանակաբաշխությունը: Անկախ ժյուրին Ոսկե բանալին` որպես բաց և լավ աշխատանքի խորհրդանիշ շնորհեց հետևյալ անձանց եւ կազմակերպություններին.
•  ՀՀ Առողջապահության նախարարությանը` որպես  "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառած պետական կառավարման մարմին:
• ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության պաշտոնական ինտերնետային կայքին`www.mta.gov.am - ին` որպես տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք:
• ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը` Հատուկ մրցանակ  Բաց կառավարությունների ընկերակցության միջազգային նախաձեռնությանը մասնակցելու համար, ինչպես նաև ԲԿԸ-ում պետության համապարփակ գործողությունների ծրագիրը մշակելու և ներկայացնելու համար:
• "Լրագրողներ հանուն ապագայի" ՀԿ-ին` որպես տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած հասարակական կազմակերպություն:
• Աննա Իսրայելյանին՝ ( www.aravot.am և Ազատություն ռ/կ)`որպես տեղեկատվության ազատության իրավունքը լավագույնս օգտագործած լրագրող:
• CivilNet ինտերնետային հեռուստատեսությանը՝ որպես Տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրատվամիջոց։
Այս տարիների ընթացքում առաջին անգամ է, որ ժյուրին չի շնորհել ժանգոտ կողպեք մրցանակը ամենափակ և գաղտնի պետական մարմնին: Սա հրաշալի ցուցանիշ է և խոսում է մեր և մեր գործընկերների կատարած հետևողական աշխատանքի մասին, ինչպես նաև հրապարակային գործունեության ապահովմանն ուղղված կառավարության գործադրած արդյունավետ ջանքերի մասին:
Հրապարակային եւ փակ գերատեսչությունների ընտրության չափանիշներին կարող եք ծանոթանալ http://www.foi.am/hy/award-standards/ կայքում։

The Freedom of Information Center's 10th annual "Golden Key and Rusty Lock" award ceremony took place on September 28, 2012– the International Right to Know Day. An independent jury awarded a Golden Key, as a symbol of openness and transparency, to the following nominations:
- Positive Award for the state institution that was best applied the Armenian FOI Law was presented to the RA Ministry of Healthcare.
- The RA Ministry of Territorial Administration official website www.mta.gov.am was recognized as the best official web site in terms of access to information.
- This year the FOICA Special Award was given to the RA Ministry of Foreign Affairs for the initiative of Armenia’s membership to the Open Government Partnership International Initiative and for developing and presenting a comprehensive country Action Plan in OGP.
- Positive Award for an NGO that best used the right for access to information was presented to "Journalists for the Future" NGO.
- Positive Award for the journalist that best used the right for access to information was awarded to Mrs. Anna Israelyan (www.aravot.amand "Azatutyun" Radio Station).
- Positive Award for the media outlet most actively covering FOI issues was presented to the CivilNet.am Internet TV.
This is the first time that the Jury was not able to select the most secret state body, therefore the negative Rusty Lock award, a symbol of secrecy, was not announced.This is a great indicator that shows the consistent work done by us and our partners to promote access to public informationand itdemonstrates the continuedefforts of the government to ensure transparency. The winners of the positive awards were selected by the independent jury represented by seven organizations that work on the freedom of information.
The selection criteria for the most open and secret agencies can be found at http://www.foi.am/en/award-standards.