2011թ. սեպտեմբերի 28-ին՝ տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը տեղի ունեցավ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի "Ոսկե բանալի և ժանգոտ կողպեք" ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որն ամփոփեց սեպտեմբերի 21-ին մեկնարկած Տեղեկատվության ազատության շաբաթը։ Այս տարի միջոցառումը նվիրված էր ԻԱԿ-ի 10 ամյակին։
Մրցանակաբաշխության դրական մրցանակն է Ոսկե բանալին` որպես բաց և լավ աշխատանքի խորհրդանիշ։ 2011թ.-ին Ոսկե բանալի մրցանակ շնորհվեց հետևյալ անձանց և կազմակերպություններին.
- ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարությանը ` 2011թ. որպես "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառած պետական կառավարման մարմին:
- ՀՀ Արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքին` www.moj.am- ին` որպես 2011թ. տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք:
- Կոտայքի մարզպետարանին՝ որպես 2011թ. տեղեկատվության ազատության ապահովմանն ուղղված լավագույն պաշտոնական նախաձեռնություն:
- "Պետական կարիքների զոհեր" ՀԿ-ին ` որպես 2011թ. տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած հասարակական կազմակերպություն:
- Արման Ղարիբյանին՝ ( "Լրագիր" էլեկտրոնային թերթ)`որպես 2011թ. տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրագրող:
- www.PanArmenian.net լրատվական գործակալությանը՝ որպես 2011թ. տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրատվամիջոց:
- www.hra.am կայքին՝ որպես 2011թ. տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրատվամիջոց։
Ժանգոտ կողպեքներ շնորհվեցին 2011թ. ամենազավեշտալի պաշտոնական պատասխանի հեղինակ մարմիններին՝
- ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեին,
- "Համալսարանականներ" համատիրությանը։
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի 10-ամյակի կապակցությամբ նաև 10 հատուկ մրցանակներ շնորհվեցին այն կազմակերպություններին, որոնք այս 10 տարիների ընթացքում նշանակալի ներդրում են ունեցել Հայաստանում տեղեկատվության ազատության զարգացման գործում:
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի կողմից` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ։

The Freedom of Information Center's annual "Golden Key and Rusty Lock" award ceremony took place on September 28, 2011 – the International Right to Know Day – which wrapped up the Freedom of Information Week launched on September 21. This year, the ceremony was dedicated to the 10th anniversary of the FOICA.
On September 28, 2011, the independent jury awarded the following institutions Golden Keys, as a symbol of openness and transparency:
- Positive Award for the institution/agency that was best applied the Armenian FOI Law was presented to the Ministry of Education and Science.
- The Ministry of Justice official website www.moj.am was recognized as the best official web site in terms of access to information.
- Positive award for the best official initiative ensuring freedom of information was presented to Kotayq Regional Administration.
- Positive Award for a NGO that best utilized the right for access to information was presented to the “Victims of the State Needs” NGO.
- Positive Award for the journalist/author of the best FOI related article was awarded to Mr. Arman Gharibyan from “Lragir” on-line newspaper.
- Positive Award for the media outlet most actively covering FOI issues was presented to the news agency www.PanArmenian.net.
- Positive Award for the media outlet most actively covering FOI issues was presented to the on-line project www.hra.am.
Rusty lock awards, as a symbol of secrecy, were presented to the RA State Revenue Committee the “Hamalsaranakanner” Condominium for the most unrealistic official answers.
On the occasion of the 10th anniversary of the FOICA, 10 special awards were given to those organizations, which have contributed significantly to the development of freedom of information in Armenia.