Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխությունն անցկացնում է արդեն 6-րդ տարին` 2003 թվականից ի վեր: Այս տարվա մրցանակբաշխությունը նվիրվում է "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի ընդունման 5-րդ տարելիցին և կոռուպցիայի դեմ պայքարին։Մրցանակներ տրվել են հետևյալ անվանակարգերում.
• Հայաստանի Հանրապետության ամենաթափանցիկ գերատեսչություն ճանաչվել է Եղեգնաձորի քաղաքապետարանը, որը լավագույնս է կիրառում "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի պահանջները:
• Լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք է ճանաչվել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կայքը:
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ ու համառ պաշտպանած քաղաքացիներ են ճանաչվել Արտաշես Հովհաննիսյանը և Արմինե Առաքելյանը:
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ ու լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել "Հակաստվեր" ՀԿ-ն:
• Տեղեկատվությանն առնչվող խնդիրները ամենաակտիվ ու հետևողական լուսաբանած լրատվամիջոց է ճանաչվել «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունը և լրագրող Մարիամ Բարսեղյանը:
Այս նոմինացիաների հաղթողներին շնորհվեց Ոսկե բանալի` որպես բաց և լավ աշխատանքի խորհրդանիշ:
• Հայաստանի Հանրապետության ամենափակ և գաղտնի գերատեսչություն է ճանաչվել Հրազդանի քաղաքապետարանը, որն ամենավատն է կատարում "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի պահանջները:
• Ոչ ճշգրիտ կամ զավեշտալի պատասխան տրամադրած պետական գերատեսչություն է ճանաչվել Իջևանի քաղաքապետարանը:
Այս վերջին երկու նոմինացիաների հաղթողներին շնորհվեց Ժանգոտ կողպեք` որպես գաղտնիության և վատ աշխատանքի խորհրդանիշ:
Մրցանակաբաշխության արդյունքները որոշել է Տեղեկատվության ազատության ոլորտում գործող 11 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած անկախ ժյուրիի կազմը: Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:

It is already six years that Freedom of Information Center organizes Freedom of Information Annual Award Ceremony since 2003. This year the award ceremony has been devoted to the 5th anniversary of RA law on “Freedom of Information” and struggle against corruption.Five positive and two negative awards have been awarded.
• Positive award for the most transparent institution with the best system of providing information went to Eghegnadzor city.
• Positive award for the best official web site from the point of view of freedom of information has been awarded to the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia.
• Positive award has been awarded to citizens Artashes Hovhannisyan and Armine Arakelyan for actively exercising their right to have access to government held information.
• Award for the NGO, which has contributed to the exercising of the rights of access to information, went to “Hakastver” NGO.
• Award for the journalist/media most actively covering FOI issues in 2008 went to "Yerkir Media" TV station and Ms. Mariam Barseghyan, “Yerkir Media” reporter.
The winners have been awarded with Golden Keys as a symbol for openness and transparency.
• Negative award for an institution, which does not fulfill its obligations under the FOI law, went to Hrazdan Municipality.
• Negative award for an institution providing the most ridiculous official answer went to Idjevan Municipality.
These municipalities have received a lock as the symbol of secrecy.The nominees were selected by the independent jury represented by the representatives of 11 local NGOs functioning in the field.The event was organized with the support of the USAID.