2007թ. սեպտեմբերի 28-ին` Տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը անցկացրեց Տեղեկատվության ազատության ամենամյա մրցանակաբաշխություն-2007: Մրցանակակիրներն են.
• Ամենաբաց գերատեսչություն է ճանաչվել Չարենցավանի քաղաքապետարանը` որպես "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառող տեղական ինքնակառավարման մարմին։
• Տեղեկատվություն տրամադրելու լավագույն էլեկտրոնային համակարգ ներդրած մարմին է ճանաչվել Երևանի քաղաքապետարանը։
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ եւ լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել Գյումրիի Ասպարեզ լրագրողական ակումբը:
• Տեղեկատվության ազատությանն առնչվող խնդիրները հետեւողական լուսաբանած և "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքն ամենաակտիվ օգտագործող լրագրող է ճանաչվել Անժելա Ստեփանյանը ԱԼՏ հեռուստաընկերությունից:
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ կիրառած ուսանող են ճանաչվել ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները:
Այս մրցանակակիրներին տրվել են ոսկե բանալիներ` որպես հրապարակայնության խորհրդանիշ:
• Հայաստանի Հանրապետության ամենափակ ՏԻՄ է ճանաչվել Արմավիրի քաղաքապետարանը, որն ամենավատն է կատարում "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի պահանջները:
Այս մրցանակակրին տրվել է ժանգոտ կողպեք` որպես գաղտնիության խորհրդանիշ: Մրցանակաբաշխության արդյունքները որոշել է Տեղեկատվության ազատության ոլորտում գործող 9 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած անկախ ժյուրիի կազմը։ Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ համատեղ։

On September 28, 2007, the International Right to Know Day, Freedom of Information Center of Armenia organized the 5th Freedom of Information Annual Award Ceremony-2007. Five positive and a negative award were awarded.
- Positive award for the institution with the best system of providing information went to Charentsavan Municipality.
- Positive award for the institution with best electronic system for providing information was awarded to Yerevan Municipality.
- Award for the NGO, which has contributed to the exercising of the rights of access to information, went to Asparez Journalists' club from Gyumri.
- Award for the journalist most actively covering FOI issues went to Ms. Anjela Stepanyan, ALT TV reporter.
- Award for the most active students exercising his/her right to have access to government held information went to Yerevan State University Journalism Department.
The winners were awarded with Golden Keys as a symbol for openness and transparency.
- Negative award for the institution, which does not fulfill its obligations in under the FOI law, went to Armavir Municipality.
This organization received a lock as the symbol of secrecy. The nominees were selected by the independent jury represented by heads of 9 local NGOs functioning in the field. The event was organized with the support of the OSCE Office in Yerevan.