Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է 2003թ.-ից: 2006թ.-ի սեպտեմբերի 28-ին` Տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը անցկացրեց Տեղեկատվության ազատության ամենամյա մրցանակաբաշխություն: 2006թ.-ի մրցանակակիրներն են.
• Ամենաբաց գերատեսչություն է ճանաչվել ՀՀ Կոտայքի մարզպետարանը` որպես «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառող գերատեսչություն։
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ եւ լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը:
• Տեղեկատվության ազատությանն առնչվող խնդիրները հետեւողական լուսաբանած և "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքն ամենաակտիվ օգտագործող լրագրող է ճանաչվել Հռիփսիմե Ջեբեջյանը ("Առավոտ" օրաթերթ):
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ կիրառած քաղաքացի է ճանաչվել Արտակ Զեյնալյանը:
• Տեղեկատվության ազատության տեսանկյունից լավագույն պաշտոնական ինտերնետային կայք է ճանաչվել ՀՀ Գլխավոր դատախազության ինտերնետային էջը` www.genproc.am:
Այս մրցանակակիրներին տրվել են ոսկե բանալիներ` որպես հրապարակայնության խորհրդանիշ:
• Ոչ ճշգրիտ պատասխան տրամադրած պետական գերատեսչություն է ճանաչվել ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը:
2005թ. ընթացքում նախարարության և "ԱրմենՏելի" միջև կայացած բանակցությունների նիստերի արձանագրությունները ստանալու` Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հարցումներին նախարարությունը տվել է 3 միմյանց հակասող պատասխաններ: Առաջին պատասխանում նշվել է, թե փնտրվող տեղեկությունները փոխանցվել են ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին, ինչը պարզվեց` չի համապատասխանում իրականությանը։ Երկրորդ գրությամբ պատասխանվել է, թե տեղեկություններն, իրոք, նախարարությունում են, սակայն դրանց մի մասը պարունակում է կոմերցիոն գաղտնիք` ուստի պետք է որոշակիացնել, թե որ արձանագրությամբ է ԻԱԿ-ը հետաքրքրված: Ի պատասխան 3-րդ հարցմանը` փոխնախարար Վ. Առաքելյանն ուղղակի մերժեց տրամադրել արձանագրությունները` հիմնավորելով, թե տեղեկատվության կամ դրա կրկնօրինակի տրամադրման կարգը սահմանված չէ կառավարության կողմից:
• Հայաստանի Հանրապետության հանրային գործառույթներ իրականացնող ամենափակ մարմին է ճանաչվել Արմենտելը, որն ամենավատն է կատարում "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի պահանջները:
Այս երկու մրցանակակիրներին տրվել են ժանգոտ կողպեքներ` որպես գաղտնիության խորհրդանիշ: Մրցանակաբաշխության արդյունքները որոշել է Տեղեկատվության ազատության ոլորտում գործող 9 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած անկախ ժյուրիի կազմը։ Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության հետ համատեղ։

Freedom of Information Center of Armenia organized Freedom of Information Conference and Annual Award Ceremony/2006 on September 28, 2006 (International Right to Know Day).About 80 government officials, judges, representatives of international organizations, NGO-s, and media have participated to the event. The conference was moderated by Mrs. Shushan Doydoyan, President of the Freedom of Information Center of Armenia. Opening remarks were made by Mrs. Consuelo Vidal, UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative, Mr. Karl Fickenscher, Acting Director of the USAID/Armenia, Mr. Vladimir Pryakhin, Head of the OSCE Office in Yerevan. Mr. Armen Harutyunyan, RA Human Rights Defender, represented the current situation in Armenia with regard to protection of the freedom of information right. He was followed by Mrs. Shushan Doydoyan representing the problems of civil and legal defence of the freedom of information right in Armenia, and Mrs. Gayane Karakhanyan, Judge of the First Instance Court of Center and Nork-Marash communities of Yerevan, representing the court practice of the protection of the right for access to information.
The right for access to information in state bodies and organizations with public functions were discussed by participants. FOI court practice was summarised and solutions to the existing obstacles were highlighted.The conference was followed by the Freedom of Information Award Ceremony/2006. Five positive and 2 negative awards were awarded.
• Positive award for the institution with the best system of providing information went to Kotayk Regional Government.
• Award for the NGO, which has contributed to the exercising of the rights of access to information, went to Helsinki Civil Assembly Vanadzor Office.
• Award for the journalist most actively covering FOI issues went to Ms. Hripsime Jebejyan, Reporter of Aravot daily.
• Award for the citizen most actively exercising his/her right to have access to government held information went to Mr. Artak Zeynalyan.
• The web site of the Office of General Public Prosecutor (www.genproc.am) was recognized as best official web site with regard to freedom of information.
The winners were awarded with Golden Keys as a symbol for openness and transparency.
• Negative award for the institution, which does not fulfill its obligations in under the FOI law, went to Armentel CJSC.
• Negative award for the institution providing false information went to Ministry of Transport and Communication of the RA.
These two organizations received locks as the symbol of secrecy.
The nominees were selected by the independent jury represented by heads of 9 local NGOs functioning in the field.The event was organized with the support of the OSCE Office in Yerevan and the US Agency for International Development.