2004թ.-ի դեկտեմբերի 10-ին Տեղեկատվության ազատության քաղաքացիական նախաձեռնությունը (Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը եւ Տեղեկատվական իրավունքի իստիտուտը) հայտարարեցին 2004թ. ՏԱ մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներին:
- Ամենաբաց գերատեսչություն է ճանաչվել ՀՀ Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը, որը լավագույնն է կիրառել "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքը:
- Տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը` տեղեկություն ստանալու իրավունքը դատական կարգով հետեւողականորեն պաշտպանելու համար:
- Տեղեկատվության ազատությանն առնչվող մամուլի լավագույն հրապարակման հեղինակ է ճանաչվել Վանաձորից Նաիրա Բուլղադարյանը:
- Ամենափակ պետական գերատեսչություն է ճանաչվել Երեւանի քաղաքապետարանը, որը մերժել էր լրագրողներին տրամադրել բաց եւ հրապարակային փաստաթղթեր: Քաղաքապետարանը կստանա կողպեք` որպես գաղտնիության խորհրդանիշ:
Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխության արդյունքները որոշել է 10 հոգուց բաղկացած ժյուրին, որի անդամները ներկայացնում են ԶԼՄ-ներ եւ հասարակական կազմակերպություններ: 2004թ. մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է օն-լայն ռեժիմով:

On December 10, 2004 the Freedom of Information Civic Initiative (Freedom of Information Center, Civil Society Institute and Media Law Institute) announced FOI Awards winners of 2004. The following nominations were awarded:
- Positive award for institution with the best system of providing information went to Ministry of Finance and Economy.
- Award for NGO, which has contributed to the exercising of the rights of access to information went to Helsinki Civil Assembly of Vanadzor (the NGO won the court case against Vanadzor Municipality to have access to official documents).
- Award for the journalist most actively covering FOI issues went to Naira Bulghadaryan, Vanadzor.
- Negative award for an institution, which does not fulfill its obligations in under the FOI law went to Yerevan Municipality (for keeping mayors’ decisions in secret from Investigative Journalists and society). The winner received a lock as a symbol for secrecy.
To remind, this nomination was not awarded last year since the law has been just adopted. The nominees were selected by a Jury which was represented by 10 members of local NGOs and media outlets. The 2004 award was held in on-line regime.